Translate

Kilka słów o mnie

Kilka Słów o Mnie:
Zakładając tego bloga chciałem pokazać swój punkt widzenia ale przede wszystkim mam gdzie przelać swoje odczucia oraz przemyślenia i taki był początkowy zamysł. Ale stwierdziłem że upublicznienie może komuś się przyda.
Jeśli kogoś uraziło lub nie zgadza się z tym co napisałem nie musi tego czytać, jeśli ktoś trzyma się tego co mu znane i boi się nowego nie będę stał na przeszkodzie ani nie mam zamiaru do niczego namawiać ani przekonywać. Mimo wszystko zapraszam do zapoznania się z tym co napisałem na pewno każdy znajdzie coś dla siebie co może pomoże lub zmieni dotychczasowe postrzeganie.

Wiedza

Większość ludzi mówi ja to wszystko już wiem!! Tak naprawdę nie wystarczy wiedzieć, żeby to miało sens trzeba dążyć do tego i wdrażać to w życie. Bo jak można tyle wiedzieć i przechodzić obok tego wszystkiego tak obojętnie z ignorancją. Mądrość to tak naprawdę nie to co wiesz, ale to co robisz z tym co wiesz

Co się dzieje kiedy dziecko opuszcza tradycyjną szkołę i uczy się w domu

Co się dzieje kiedy dziecko opuszcza tradycyjną szkołę i uczy się w domu


1
Logan Laplante jest trzynastoletnim chłopcem, który nie chodzi do szkoły, ma lekcje w domu. Logan potrafi dobrać edukację do swoich zainteresowań, a także określić jak i kiedy lubi się uczyć, czyli potrafi coś, czego nie nauczy się dziecko w szkole.
Chłopiec stwierdził, że kiedy dorośnie chce być szczęśliwy i zdrowy. Na przemówieniu dla TEDx w 2013 roku opowiedział, jak jego sposób nauki pomaga mu w osiągnięciu tego celu. Jego historia przypomina historię Jacoba Barnetta, którego szkoła skierowała do szkoły specjalnej, z której z kolei został “wypchnięty”. Obecnie jest niesamowicie inteligentnym młodym człowiekiem na dobrej drodze do zdobycia Nagrody Nobla.
Edukacja jest postrzegana jako fundament dla stworzenia produktywnego i ukształtowanego społeczeństwa. Jednak zamiast kreatywnych ludzi zdolnych do samodzielnego myślenia system edukacji tworzy poddanych, posłusznych i wytrenowanych absolwentów. Standardowa edukacja nie skupia się na indywidualnych zdolnościach każdego ucznia i na ich rozwoju, a bardziej na stworzeniu pracowników, którzy posłusznie stworzą klasę robotniczą. Ken Robinson wygłosił słynną mowę w 2007 roku. Mówił wtedy o tym, jak system edukacji zabija kreatywność. Jest to najczęściej odtwarzana mowa wszech czasów i skłoniła wielu ludzi do pochylenia się nad tym problemem. Podczas, kiedy mnóstwo osób myśli o tym jak zmienić ten stan rzeczy, inni zaczynają uczyć swoje dzieci w domu, co pozwala im rozwijać się tak jak np. Loganowi.
Obecnie około 3,8% amerykańskich dzieci w wieku od 5 do 17 lat uczy się w domu. W Kanadzie jest to zaledwie 1%. Oczekuje się, że liczba ta znacznie powiększy się w obu krajach w najbliższej dekadzie. Badania tam przeprowadzone pokazały, że dzieci uczone w domu prześcigają w nauce kolegów zarówno ze szkół państwowych jak i prywatnych. Te pierwsze są bardziej kreatywne, umieją się przystosowywać oraz myśleć o przyszłości zamiast być ograniczone do roli, które przygotuje im niesprawny system edukacyjny. Czy to oznacza, że jest to pomysł dobry dla wszystkich i że w żaden inny sposób nie można wychować świadomego i myślącego dziecka? Nie, po prostu szanse są o wiele większe.
Podjąłem decyzję o opuszczeniu szkoły dopiero na studiach i opierała się ona na takich samych przekonaniach o edukacji jakie mam dziś. Czułem się ograniczany i prowadzony mnie taką ścieżka, jaką naprawdę chciałem iść. Nie ważne, czy studiuje się zarządzanie, inżynierię czy muzykę, nie podobały mi się metody nauczania, a nie widziałem innej drogi ich zmiany jak tylko poprzez rezygnację. Ludzie mogą myśleć inaczej, ale ja uważam że to była najlepsza decyzja w moim życiu. Mogłem uczyć się czego chciałem i jak chciałem, bez sztywnych zasad i reguł dotyczących oceniania i uczenia się na pamięć. Wierzę, że powinniśmy wybrać inne metody nauczania. Nie chodzi o to, żeby każdy uczył się w domu, ale czuję, że naszemu systemowi przydały by się drastyczne zmiany … i to szybko.


zródło:
http://dobrewiadomosci.net.pl/246-co-sie-dzieje-kiedy-dziecko-opuszcza-tradycyjna-szkole-i-uczy-sie-w-domu/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz