Translate

Kilka słów o mnie

Kilka Słów o Mnie:
Zakładając tego bloga chciałem pokazać swój punkt widzenia ale przede wszystkim mam gdzie przelać swoje odczucia oraz przemyślenia i taki był początkowy zamysł. Ale stwierdziłem że upublicznienie może komuś się przyda.
Jeśli kogoś uraziło lub nie zgadza się z tym co napisałem nie musi tego czytać, jeśli ktoś trzyma się tego co mu znane i boi się nowego nie będę stał na przeszkodzie ani nie mam zamiaru do niczego namawiać ani przekonywać. Mimo wszystko zapraszam do zapoznania się z tym co napisałem na pewno każdy znajdzie coś dla siebie co może pomoże lub zmieni dotychczasowe postrzeganie.

Wiedza

Większość ludzi mówi ja to wszystko już wiem!! Tak naprawdę nie wystarczy wiedzieć, żeby to miało sens trzeba dążyć do tego i wdrażać to w życie. Bo jak można tyle wiedzieć i przechodzić obok tego wszystkiego tak obojętnie z ignorancją. Mądrość to tak naprawdę nie to co wiesz, ale to co robisz z tym co wiesz

Przyczyną otyłości brzuszne -pomoże- Pożyteczny „chwast” babka lancetowata

Przyczyną otyłości brzusznej może być tzw. zespół metaboliczny

Pożyteczny „chwast”


babka lancetowata to jeden z tych doskonałych „chwastów”.
Jeśli masz ogród, na pewno znajdziesz ją na rabatach lub wśród trawy:
zdjęcie
Jest to roślina średniej wielkości (od 15 cm maksymalnie do 50 cm wysokości) o długich i wąskich liściach podzielonych na pięć części. (Według wierzeń ludowych liście powstały z pięciu źdźbeł trawy zszytych przez dobrą wróżkę. Chciała ona pomóc krawcowi, który sprzedał duszę diabłu)1.
Stare liście są łykowate, ale młode można (i trzeba!) zbierać.

Przekąska o subtelnym smaku pieczarek

Wybierz liście z samego środka, delikatnie zielone. Rozetrzyj je w palcach, aż uzyskają kolor chlorofilu w procesie utlenienia.
Liście można jeść świeże, jako smaczną przekąskę o subtelnym smaku pieczarek.
Można je także ugotować – jako jarzynę lub bazę zupy.
Jeśli masz dużo liści babki, można je drobno posiekać i wymieszać z mieszanką sałat, której nadadzą przyjemnego leśnego smaku.

Na gardło i na trawienie

Liście babki zawierają dużo śluzu.
Śluz jest substancją, która po zmieszaniu z wodą gęstnieje i nabiera konsystencji galaretki. Rzadko spotykany w warzywach hodowlanych, częsty natomiast w roślinach dziko rosnących jak prawoślaz, malwa czy ogórecznik.
Przy przełknięciu, babka pokrywa gardło i przełyk cienką warstwą zmiękczającą.
W żołądku i w jelitach wywołuje efekt nawilżenia. Bardzo ułatwia trawienie i przynosi ulgę w zaparciach2.

Środek ratunkowy po użądleniu

Poza domem, babka jest idealnym środkiem ratunkowym przeciwko użądleniu pszczoły lub osy oraz łagodzącym oparzenie pokrzywą.
Rozgniatając jej liście w palcach, otrzymasz gęsty i klejący płyn przynoszący ulgę.
Zresztą, babka bardzo często rośnie w pobliżu pokrzyw. To potwierdzenie ludowego powiedzenia, że „przyroda zawsze daje lekarstwo w parze z chorobą”.

Babka oczyszcza krew, płuca i żołądek

Jeszcze śmielej, szwajcarski opat Kuenzle, specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej i roślin, pisze, że babka najlepiej ze wszystkich roślin oczyszcza krew, płuca i żołądek.
Z tego też powodu byłaby wskazana dla osób cierpiących na anemię, dla osób o słabych płucach i nerkach, chorobliwie bladych, zbyt szczupłych, pokasłujących i zachrypniętych.
Stosuje się ją wówczas w postaci naparu (1 czubatą łyżeczkę listków zalej 1/4 litra wody, zostaw krótko do zaparzenia), okładów z rozdrobnionych liści lub syropu3.

Pączki i nasiona dla ptaków

Kwiaty babki możesz obtoczyć w cieście na pączki i smażyć na patelni.
Natomiast jej nasiona stanowią przysmak dla ptaków.
Oprócz tego, że babka lancetowata to roślina powszechna i swojska, jej wielką zaletą jest to, że nie można jej pomylić z żadną inną.
Uwaga: Tylko nie zrywaj jej w ogrodach, które wcześniej spryskano środkami chwastobójczymi typu Roundup (randap) lub innymi.
Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

Źródła:
1) Lucie De V.-H., Revue des Traditions Populaires – R.T.P., T. 15-1900, pp. 336-337
2) Bernard Bertrand, Cueillettes sauvages, p 119, éditions Terra curiosa.
3) Maria Treben, La Santé à la pharmacie du Bon Dieu (ISBN 3 85068 123-8).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz