Translate

Kilka słów o mnie

Kilka Słów o Mnie:
Zakładając tego bloga chciałem pokazać swój punkt widzenia ale przede wszystkim mam gdzie przelać swoje odczucia oraz przemyślenia i taki był początkowy zamysł. Ale stwierdziłem że upublicznienie może komuś się przyda.
Jeśli kogoś uraziło lub nie zgadza się z tym co napisałem nie musi tego czytać, jeśli ktoś trzyma się tego co mu znane i boi się nowego nie będę stał na przeszkodzie ani nie mam zamiaru do niczego namawiać ani przekonywać. Mimo wszystko zapraszam do zapoznania się z tym co napisałem na pewno każdy znajdzie coś dla siebie co może pomoże lub zmieni dotychczasowe postrzeganie.

Wiedza

Większość ludzi mówi ja to wszystko już wiem!! Tak naprawdę nie wystarczy wiedzieć, żeby to miało sens trzeba dążyć do tego i wdrażać to w życie. Bo jak można tyle wiedzieć i przechodzić obok tego wszystkiego tak obojętnie z ignorancją. Mądrość to tak naprawdę nie to co wiesz, ale to co robisz z tym co wiesz

JAK ZROBIĆ SMACZNY, DOMOWY OCET JABŁKOWY

JAK ZROBIĆ SMACZNY, DOMOWY OCET JABŁKOWY

Warto zrobić  taki domowy ocet jabłkowy, aby nie stosować w swojej kuchni niezalecanego przez dietetyków i lekarzy octu spirytusowego lub kwasku cytrynowego.
W tym roku zbiór jabłek w moim ogrodzie był tak obfity, że postanowiłam uruchomić domową produkcję octu jabłkowego w takim stopniu, aby wystarczyło go nie tylko na bieżąco do potraw, ale i na przyszły sezon do konserwacji warzyw, owoców, grzybów, itd. Można go nastawić w balonie do wina, a w małych ilościach w słoju.

ocet jabłkowy 

Bardzo Wam polecam taki ocet jabłkowy zwłaszcza, że jego wykonanie jest nadzwyczaj proste! 
Robiąc ocet jabłkowy skorzystałam z przepisu jaki znalazłam w bardzo ciekawej książce Stefanii Korżawskiej "Drogowskazy zdrowia".
Ocet jabłkowy poza walorami smakowymi, które wzbogacają  potrawy ma wiele cennych właściwości leczniczych. Zawiera dużo  łatwo przyswajalnych witamin i mikroelementów,
oczyszcza organizm z toksyn, ułatwia przyswajanie wapnia, co szczególnie przy osteoporozie jest niezwykle ważne.

ocet jabłkowy 

Składniki:
  • 1 - 1½ kg jabłek najlepiej kwaśnych (w oryginalnym przepisie skórki z jabłek)
  • 1 - 1¼ litra wody
  • 4 - 5 łyżeczek miodu naturalnego lub cukru najlepiej nieoczyszczonego 

Wykonanie:
Umyte jabłka pozbawiamy gniazd nasiennych (jak zauważyłam niektórzy ich nie usuwają), drobno kroimy i wrzucamy do słoja.  Zalewamy przegotowaną, chłodną i osłodzoną wodą (autorka zaleca 1 łyżeczkę miodu naturalnego lub cukru najlepiej nieoczyszczonego na 250 ml wody). Ja uzyłam miodu naturalnego. Przykrywamy gęstą ściereczką, ściśle obwiązujemy i pozostawiamy w ciepłym miejscu na 4 tygodnie. Od czasu do czasu mieszamy  drewnianą łyżką, a kiedy przestanie się pienić, fermentacja dobiegnie końca, przelewamy przez gazę do butelek i odstawiamy najlepiej w chłodne miejsce. Ocet jabłkowy nie psuje się, bo sam w sobie jest konserwantem.

uwaga:
Jeżeli podczas fermentacji pojawi sie pleśń, zawartość słoja należy wylać. Przyczyną pleśni najczęściej są nieodpowiednie jabłka. Autorka poleca stare odmiany, nie polewane chemią. Dobry ocet wychodzi z papierówek, kronselek, antonówek, może być też zimowy bojken.  
Jeżeli po rozlaniu do butelek ocet fermentuje, to oznacza, że za wcześnie został zlany. I jak zaleca autorka można po 4 tygodniach odlać   część octu, a resztę pozostawić, by jeszcze nabierał mocy.
Robiłam ocet już kilkakrotnie z jabłek z własnego ogrodu. Za każdym razem ocet jabłkowy wyszedł smaczny i nie miałam  w/w problemów.


ocet jabłkowy 

ocet jabłkowy
pobrano z : http://wkuchennymoknie.blox.pl/2012/11/JAK-ZROBIC-SMACZNY-DOMOWY-OCET-JABLKOWY.html?fb_action_ids=693733660714246&fb_action_types=og.likes

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz