Jak można UZALEŻNIĆ miliardy ludzi?
C12H22O11 to silna substancja psychoaktywna. Podobnie jak kokaina, alkohol czy też nikotyna do tego stopnia stymuluje układ nagrody w mózgu, że człowiek może się od niej uzależnić.
Pod tym wzorem chemicznym nie kryje się jednak żaden nielegalny narkotyk, lecz sacharoza – znana lepiej jako cukier, jakiego wszyscy używamy na co dzień w domach.
- Z natury mamy ogromną ochotę na wszystko, co słodkie – wyjaśnia psycholog Michael Macht z uniwersytetu w Würzburgu.
Gdy zabraknie zwykle przyjmowanej dawki cukru, ludzie zaczynają mieć nawet objawy odstawienia. Ale czy substancja, którą można dostać w każdym sklepie spożywczym, rzeczywiście może doprowadzić do jednej z największych katastrof w dziejach ludzkości?
Słodkie kryształki do 1802 roku stanowią luksusowy towar kolonialny, osiągający zawrotne ceny. Wtedy jednak Prusak Franz Carl Achard opracowuje metodę taniej produkcji cukru z buraków i sprawia, że ów „narkotyk” staje się dostępny dla każdego. W ciągu 150 lat zużycie tej zupełnie zbytecznej w procesie żywienia substancji wzrasta 150 razy.
Achard kładzie tym samym kamień węgielny pod nową gałąź przemysłu. Nie musi się ona martwić o klientów – roczne obroty branży cukrowniczej na całym świecie to ponad 70 miliardów dolarów.
Statystyczny Polak zużywa rocznie około 40 kilogramów tej legalnej substancji psychoaktywnej.
Uzależnienie od słodyczy powoduje jednak choroby: – Cukier jest trucizną i jest metabolizowany jak toksyna – wyjaśnia doktor Robert Lustig z Uniwersytetu Kalifornijskiego, autor książki Słodka pułapka. – Jego nadmiar prowadzi do otyłości, chorób serca oraz problemów z przemianą materii.
Tylko w wyniku nadwagi każdego roku umiera około 2,6 miliona ludzi. A jednak cukier nie podlega żadnym ograniczeniom. Imre Loefler, ekspert w zakresie zdrowia, stwierdza: – Cukier jest tak samo niebezpieczny jak tytoń i ma o wiele większe znaczenie, jeśli chodzi o zdrowie na świecie. Powinien zostać sklasyfikowany jako uzależniający narkotyk.
Artykuł pochodzi z miesięcznika Świat Wiedzy nr 7/2015
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńNajgorsze jest uzależnienie od nikotyny i palenia papierosów, gdyż prowadzi w wielu przypadkach do powikłań i różnych chorób. Ja już dawno wykorzystałem metodę https://allencarr.pl i raz na zawsze rozstałem się z nałogiem. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne i każdy palący może wyzbyć się raz na zawsze tego nałogu i uzależnienia.
OdpowiedzUsuńNa pewno same uzależnienia nie są niczym miłym i moim zdaniem często również możemy potrzebować pomocy psychologa. Ja sama nawet czasami chodziłam do https://psycholog-ms.pl/ i wiem, że tam zawsze znajdziemy pomoc.
OdpowiedzUsuńKiedy przechodziłem trudny okres w życiu, zdecydowałem się na wsparcie specjalistów z https://www.terapiapoznan.pl/. Dzięki ich pomocy wróciłem na właściwe tory. Serdecznie polecam ich usługi każdemu, kto potrzebuje wsparcia.
OdpowiedzUsuń