Ważne Filmy

Polecane Artykuły z Sieci

Ważne wiadomości

STEWIA NATURALNY I ZDROWY ZAMENNIK CUKRU

STEWIA NATURALNY I ZDROWY ZAMENNIK CUKRU 
JAK UPRAWIAĆ W POLSCE!!

Stewia to naturalny zamiennik cukru, który nie zawiera kalorii, nie powoduje otyłości i może być spożywany przez osoby chore na cukrzycę. To niektóre z powodów, dla których roślinę warto uprawiać we własnym ogrodzie. Jak uprawiać stewię w ogrodzie?

Stewia (łac. Stevia rebaudiana) to roślina wieloletnia, jednak w Polsce – ze względu na klimat – uprawia się ją sezonowo: od późnej wiosny do jesieni. W zależności od warunków i pielęgnacji roślina może osiągać 40–60 cm wysokości. Stewia nie jest rośliną łatwą w uprawie, ale przy przestrzeganiu pewnych zasad, można cieszyć się zbiorami własnego naturalnego słodzika.

Uprawa stewii: wymagania

Stewię należy sadzić na stanowisku słonecznym i stosunkowo ciepłym – optymalna temperatura uprawy wynosi 15–16 st. C. Roślina preferuje podłoża piaszczyste, przepuszczalne, średnio zasobne w składniki pokarmowe, o odczynie od kwaśnego do obojętnego. W uprawie pojemnikowej należy stewii zapewnić solidny drenaż, aby podczas podlewania nie dochodziło do zalegania wody i w konsekwencji gnicia korzeni. Roślina jest wrażliwa zarówno na zalewanie jak i krótkotrwałe susze. Stewia nie znosi przymrozków, które szybko uszkadzają pędy.

Uprawa stewii: z nasion bądź z sadzonek

Uprawa stewii z nasion. Nasiona wysiewa się w marcu lub kwietniu do skrzynek ustawionych w ogrzewanym pomieszczeniu (nie trzeba nasion przykrywać ziemią).W początkowym okresie kiełkowania stewia wymaga wysokiej temperatury (22–25 st. C) i dobrej wilgotności powietrza. Kiełki pojawiają się w ciągu dwóch tygodni. Później – w razie potrzeby – stewię można przerzedzać lub wysadzać do większych pojemników. Po około dwóch miesiącach sadzonki można posadzić na miejsce stałe.
Uprawa stewii z sadzonek. Zakupione gotowe sadzonki należy wysadzić do gruntu od drugiej połowy maja do końca czerwca. Zwykle sadzi się je w rozstawie 60-70 x 15-20cm.

Uprawa stewii: pielęgnacja roślin

Z zabiegów pielęgnacyjnych najważniejsze jest regularne (ale niezbyt obfite) podlewanie oraz systematyczne odchwaszczanie. Co pewien czas warto uszczykiwać roślinę, aby się rozkrzewiła. Nie należy dopuszczać do rozwijania kwiatów – należy je regularnie usuwać. Dzięki temu liście będą bardziej wartościowe. Zbiory na suszenie najlepiej przeprowadzać jesienią (w październiku), wtedy stewia jest najsłodsza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz